História

Obec Radošina leží v severozápadnej časti nitrianskej pahorkatiny, pri juhovýchodnom úpätí Považského Inovca po oboch stranách prameňa potoka Radošinka.

História vinohradníctva a vinárstva v Radošine je veľmi bohatá, prvé písomné záznamy o pestovaní viniča v tejto oblasti siahajú do 14. storočia. Aj polyhistor Matej Bel napísal: „ Pričinením kopcov pestujú tu v Radošine víno, lebo lejaky odnášajú úrodnú pôdu a aj severáky sú príčinou siatinám. Preto nie je dôvodu uveriť v úrodnosť tunajšej pôdy a tak bude najvýhodnejšie pestovaniu vína.“

Súčasnosť

Momentálne Poľnohospodárske družstvo “Radošinka“ vinohradnícky a vinársky zosobnené vo “Vinárstve Radošina“ obhospodaruje 13,8 ha viníc, so zastúpením odrôd Rulandské šedé, Sauvignon, Devín, Tramín, Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Alibernet.

Prevádzka

Samozrejmosťou pre dosiahnutie najvyššej kvality je pre nás ručný zber hrozna. Južná orientácia našich viníc a vápencovo dolomitické podložie pôd dávajú vyniknúť hlavne burgundským odrodám viniča, a v obci Radošina z Burgundského šedého /Pinot gris/ vyrábame aj Naše najznámejšie Radošínske víno „Klevner.“

V neposlednom rade treba spomenúť barikovú časť pivnice so sudmi, kde starostlivo vyberané vína vyzrievajú, aby dosiahli svoj potenciál a nový rozmer.

Naša inšpirácia

Víno Vinovaté

Radošinu najviac preslávilo Radošinské naivné divadlo (1963) a to zásluhou Radošinčana Stanislava Štepku, ktorý stál za zrodom filmu o komickej nadsázke cesty „dodávateľov Radošinského vína na anglický dvor“ VÍNO VINOVATÉ.

Ideu na etikety spracoval umelec, pôsobiaci nielen v slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a Poľsku FERO LIPTÁK, ktorý za svoju umeleckú tvorbu získal mnoho uznania, a medzi tie najvýznamnejšie patrí zisk ocenenia Český Lev v roku 1996 a 2018.

Vinovatý

obrazy-1

Vinovatá

obrazy-2

Vínna muška

obrazy-5

VINÁRSTVO RADOŠINA

Historické míľniky

Location

Rekultivácia viníc

Vyklčovanie starých plôch a výsadba nových viníc Rulandské šedé, Sauvignon, Devín, Svätovavrinecké - 5,56 ha

2001

Location

Rekultivácia viníc

Vyklčovanie starých plôch a výsadba nových viníc Frankovka a Alibernet - 4,05 ha

2007

Location

Začiatok budovania

Prvá fáza budovania pivnice v Radošine

2012

Location

Rekultivácia viníc

Vyklčovanie starých plôch a výsadba nových viníc Tramín, Rulendské šedé - 4,15 ha

2013

Location

Priestory prevádzky

Priestory prevádzky dostali svoju súčasnú podobu. Vinárstvo je momentálne vybavené šetrnou linkou na spracovanie hrozna. Kapacita pivnice je cca 70 000 litrov, z toho 30 000 je kvasná časť, vybavená technológiou na riadené kvasenie, a ležiacka časť s kapacitou 40 000 litrov. Ku ďalším technológiám v pivnici neodmysliteľne patrí aj Cross-flow filter a plniaca linka.

2014

Location

Budovanie pivnice

Druhá fáza budovania pivnice

2015